"Pajęczyna szczęścia" reżyseria i scenariusz: Piotr Kielar
zdjęcia: Michał Pałka, Piotr Kielar
STRESZCZENIE:
Edward Kubacki, słynny charakteryzator i stylista epoki PRL-u, legenda kinematografii i estrady pada ofiarą myślenia życzeniowego: całe życie gra i czeka na wielką wygraną w Totolotka, zakłady sportowe, wyścigi konne… Danuta Rinn, Anna Seniuk i Bolesław Borowicz świadczą o złotych czasach Kubackiego, od „Zakazanych piosenek” przez „Noce i dnie” po filmy Grzegorza Królikiewicza.
| | | | | |
Pokaz specjalny "Bez Granic""Śląski OFF" Pokaz ma na celu prezentację offowej twórczości filmowej związanej ze Śląskiem poprzez regionalną tematykę lub osoby twórców. Jest próbą nawiązania dyskusji na temat profesjonalizmu i amatorstwa współczesnych twórców filmowych i pokazanie cienkiej granicy dzielącej ich produkcje.Założeniem pokazu jest także zachęcenie do spojrzenia na region Śląska przez pryzmat ludzi z niego pochodzących i próbujących pokazać go lub o nim opowiedzieć w sposób, w jaki potrafią, czasem niekonwencjonalny, czasem nieudolny, lecz zawsze bardzo osobisty. W przeglądzie wezmą udział filmy z I i II Gliwickiego Offowego Festiwalu Filmowego GOFFR.
Pokaz niemieckich filmow z Zagłębia Ruhry (Ruhrgebiet), prezentowanych na corocznym festiwalu Blicke aus dem Ruhrgebiet.
Pokaz dokumentów Lidii Dudy
Lidia Duda, reżyserka filmów dokumentalnych. Współpracuje z Magazynem i Redakcją Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP 2. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Za dokument U nas w Pietraszach dostała nagrodę Grand Press w kategorii reportaż telewizyjny oraz wyróżnienie na 42 Festiwalu Filmowym w Krakowie. Autorka śląskich dokumentów Herkules oraz Herkules wyrusza w świat. Jej Herkules znajduje się w dziesiątce najlepszych dokumentów wyprodukowanych przez europejskie telewizje (Prix Europa 2005, Berlin); a także został uhonorowany Złotym Lajkonikiem jako najlepszy film dokumentalny na 45 Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.
Herkules Czasy świetności Bobrka, dzielnicy Bytomia już dawno minęły. To właśnie tam, w niegdysiejszej bogatej, przemysłowej części miasta rozgrywa się akcja filmu. Dziś już tylko nuda, ubóstwo i bezrobocie. A w środku bohater filmu, Herkules, 12 letni Krzyś Sawczuk. Dokument tylko z pozoru jest kolejną opowieścią o ekonomicznym i moralnym rozkładzie jednego ze śląskich miast. Tak naprawdę jest to przejmująca historia o sile miłości młodego chłopca do rodziców, który kosztem dzieciństwa i wielu wyrzeczeń zarabia na ich utrzymanie. W jednym z wywiadów (z Olą Wołoszczuk), autorka dokumentu Lidia Duda mówi: „Bo kim jest Herkules? Tak naprawdę nikim. Upadł na samo dno. Codziennie przemierza te same ulice, niosąc złom do skupu. I nagle mam okazję opowiedzieć o nim wzruszającą historię. O jego miłości do rodziców, o jego determinacji i sile. Z najsłabszego, najchudszego i pierwszego do bicia na podwórku, stał się Kimś.”
Herkules wyrusza w świat Lidia Duda opowiada dalsze losy Krzysia Sawczuka. Po obejrzeniu w telewizji historii Herkulesa, młodzi ludzie, Sergiusz i Kasia z Warszawy, postanawiają zabrać chłopca na wakacje. Herkules pierwszy raz opuszcza rodzinne strony, a kamera towarzyszy mu w wyprawie. Krzyś z radością i w zaskakującym tempie przystosowuje się do wygód wielkomiejskiego życia, pełnego w przeróżne atrakcje. Nie przestaje myśleć jednak w swoich kategoriach, odwiedzając Muzeum Wojskowe zastanawia się ile można by dostać pieniędzy za tamtejsze eksponaty w skupie złomu. Młodzi ludzie zaczynają moralną walkę o Herkulesa. O konstruktywną zmianę postaw myślenia chłopca i jego otoczenia w rodzinnym domu. Nie łatwe to zadanie, mimo to nie poddają się.
|